56 تاثیر فوق العاده دویدن برای سلامت جسم و روان

دویدن یکی از کم هزینه ترین ورزش ها و در عین حال یکی از پرفایده ترین آنهاست . دویدن روی تمام اعضاء بدن تاثیر گذاشته و حتی روحیه و روان شخص را متحول می کند.  شما مجبور نیستید چند ماه صبر کنید تا فواید دویدن را در زندگی احساس کنید . دویدن روزانه فواید بسیار زیادی برای شما خواهد داشت که آن ها را در این قسمت از نمناک مطالعه خواهید کرد.

مزایای دویدن برای سلامتی

کمک به بهبود روحیه

1. تحقیقات نشان می دهد که دویدن و ورزش کردن به سرعت باعث بهبود روحیه شده و باعث می شود که شما زندگی را از هر لحاظ پرقدرت تر از قبل ادامه دهید.
2. دویدن بهترین راه برای انگیزه پیدا کردن است. اگر احساس افسردگی دارید، 20 دقیقه دویدن می تواند شبیه به قرص ضد افسردگی برای شما عمل کند.
3. مطالعات دیگری هم هستند که نشان می دهد دویدن شاید از قرص ضد افسردگی هم موثرتر باشد.

آرامش ذهن

4. دویدن شما را آماده می کند که با استرس و چالش های روزانه مواجه شوید ؛ بدون این که ترس و وحشت بر شما غلبه کند از فکر و خیال بیش از حد جلوگیری می کند و در نتیجه احساس آرامش بیشتری خواهید داشت زیرا دویدن لوب پیشین مغز را فعال می کند. بنابراین ساده ترین و سالم ترین راه برای از بین بردن مشکلات و استرس های ذهنی خواهد بود.
5. دویدن همچنین به بهبود حملات ترس و وحشت و اختلالات عصبی کمک می کند. دانشمندان از چالش کربن دی اکسید برای تعیین ارتباط بین حساسیت به ترس و اضطراب و فعالیت فیزیکی استفاده کرده اند. آنها به این نتیجه رسیدند که فعال بودن از لحاظ فیزیکی باعث ترس و وحشت کمتر می شود و افرادی که از لحاظ جسمی فعال تر هستند ، کم تر از بقیه در معرض عصبانیت و ترس قرار می گیرند.
6. دویدن روحیه شما را ارتقا می دهد. بدون اینکه نیاز به مصرف داروهای انرژی بخش داشته باشید، زیرا قسمت پاداش دهی و رضایت مغز شما را فعال می کند. به همین دلیل است که بسیاری از تراپیست ها ورزش را برای بهبود اعتیاد های مختلف پیشنهاد می کنند.
7. دویدن تولید موادی را در ذهن تحریک می کند که باعث شادی و تمرکز بیشتر می شود.
8. محققان بر این عقیده هستند که ورزش ، روحیه و خلاقیت را افزایش می دهد و در نتیجه شما می توانید حال بهتری را تجربه کنید.

عملکرد بهتر سیستم بدن

9. دویدن باعث تنظیم فشار خون می شود. مطالعات مختلف نشان می دهد که ورزش های ایروبیک می تواند یک نوع درمان برای افراد مبتلا به فشار خون بالا باشد.
10. دویدن حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. قند خون بعد از دویدن به سرعت کاهش پیدا می کند. به همین دلیل بعضی از افراد در طول ورزش از انرژی زا یا محصولات حاوی گلوکز استفاده می کنند.
11. 30 دقیقه دویدن همراه با گرم کردن و حرکات کششی (یعنی به طور کلی 45 دقیقه فعالیت فیزیکی) سوخت و ساز را تا 14 ساعت آینده افزایش می دهد.
12. مطالعات نشان می دهد کارمندانی که فعالیت فیزیکی دارند ، معمولاً در محل کار شادتر هستند و بهره وری آن ها بالاتر است . این بهبود روحیه و عملکرد در افرادی که ورزش نمی کنند ، دیده نمی شود.

56 تاثیر فوق العاده دویدن برای سلامت جسم و روان
56 تاثیر فوق العاده دویدن برای سلامت جسم و روان

اعتماد به نفس بالاتر

13. دویدن باعث می شود که شما نسبت به خودتان حس بهتری داشته باشید. دویدن باعث افزایش اعتماد به نفس و حس بهتر در مورد اندامتان نیز خواهد شد .
14. دویدن یک ابزار قدرتمند برای افزایش عزت نفس در کودکان است و برای افراد جوان نیز همین تاثیر را دارد.
15. دویدن باعث می شود که در محل کار اطلاعات را سریع تر دریافت کنید ، آن ها را پردازش کنید یا در هر محیط دیگری مثل مدرسه و دانشگاه عملکرد بهتری داشته باشید . در نتیجه روی فرآیند یادگیری شما اثر مثبت دارد.
16. دویدن باعث افزایش سطح کورتیزول می شود که برای بهبود حافظه و نگه داشتن اطلاعات در طولانی مدت فواید زیادی دارد.

کنترل زندگی

17. ورزش های ایروبیک مخصوص دویدن ، ناحیه ای از مغز را فعال می کند که مسئول انجام عملکردهای اجرایی مثل حافظه ، انعطاف پذیری ذهن ، توجه و کنترل هستند . در نتیجه شما راحت تر از قبل بدون از دست دادن تمرکز می توانید به نتایج مطلوب برسید.
18. مطالعه روی دو گروه از افراد انجام شد که هر دو در شرایط استرس زا بودند. گروهی که از لحاظ فیزیکی فعالیت داشتند ، احساسات منفی خود را بهتر از گروه دیگر مدیریت می کردند.
19. دویدن به شما کمک می کند که کالری زیادی بسوزانید . حتی زمانی هم که ورزش نمی کنید ، بدن شما کالری سوزی بالایی دارد و تا 14 ساعت آینده 190 کالری به صورت غیر ارادی سوزانده می شود.
20. دویدن به شما کمک می کند که سریع تر و راحت تر بخوابید . در نتیجه کیفیت خواب شما افزایش پیدا کرده و در روز بعد انرژی بیشتری خواهید داشت.

فواید دویدن بعد از یک ماه

21. دویدن رشد قشر خاکستری مغز را افزایش می دهد . فقط در عرض یک ماه، هزاران سلول مغزی جدید تولید می شوند . یعنی شما سریع تر و راحت تر از قبل یاد می گیرید، تمرکز بیشتری دارید و مطالب بیشتر در ذهنتان باقی می ماند.
22. هنگامی که بعد از یک ماه ورزش کردید ، دوست دارید این انگیزه را به اطرافیانتان هم بدهید و روتین روزانه خود را با آنها به اشتراک بگذارید. دویدن در کنار یک دوست انگیزه شما و او را نیز بالا می برد و باعث می شود که هر دو تغییرات مثبت را در خودتان ببینید.
23. انتخاب هوشمندانه فقط مربوط به رژیم غذایی نیست ، بلکه شما در هر قسمت از زندگی انتخاب های سالم تر و هوشمندانه تری خواهید داشت و پیشرفت خود را کنترل می کنید ، تصمیمات بهتری می گیرید و در بلند مدت به رضایت بیشتری می رسید.
24. دویدن به شما کمک می کند که عادات بد یا اعتیاد مثل سیگار یا مصرف نوشیدنی های مخرب را کنار بگذارید . فقط بعد از چند هفته احساس می کنید که دیگر به چیزهای مضر علاقه ای ندارید و دوست دارید که از هر لحاظ سالم زندگی کنید و در نتیجه بیشتر به سبزیجات و میوه ها رو می آورید.
25. خستگی یک ویژگی پایدار در زندگی بعضی از افراد است . در واقع هیچ کمبود انرژی برای انجام کارهای روزانه وجود ندارد. به همین دلیل افرادی که ورزش می کنند ، در مقایسه با افرادی که ورزش نمی کنند، انرژی بالا تری در طول روز دارند.
26. آزمایش شش هفته ای روی تعدادی از جوانان که احساس خستگی مداوم داشتند ، نشان داد که آنها بعد از ورزش کردن انرژی بالایی را در خودشان احساس می کردند و سطح خستگی در آن ها کاهش پیدا کرده بود.

27. دویدن سطح انرژی را افزایش می دهد ، خستگی را از بین می برد و شما را شبیه به یک کودک با هیجان بالا می کند.

قدرت ذهنی بالا

28. دویدن باعث می شود که حواستان به راحتی پرت نشود و در نتیجه راحت تر روی کار خود تمرکز می کنید و سطح بهره وری شما بعد از یک ماه به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.
39. قطعاً بعد از یک ماه شاهد بهبود عادت های خود خواهید بود زیرا بدن شما استراحت بیشتری در این مدت انجام داده ، در نتیجه ذهن آرام تر و قدرتمند تری نسبت به قبل دارید.
30. تحقیقات نشان می دهد که دویدن در فضای باز شبیه به یک قرص برای بیماری های ذهنی عمل می کند. باشگاه رفتن یا تمرین کردن در خانه نمی تواند فایده ورزش کردن در طبیعت را داشته باشد.

فواید دویدن بعد از 6 ماه : بهبود زندگی احساسی

31. دویدن به طرز قابل توجهی سطح تستوسترون را در مردان بالا می برد ؛ مخصوصاً زمانی که آن را با انجام تمرینات اینتروال و قدرتی همراه کنند. تستوسترون مسئول افزایش میل جنسی در مردان است و در نتیجه زندگی را برای آن ها شیرین تر می کند.
32. ورزش تعداد اسپرم ها را نیز افزایش می دهد و در نتیجه استقامت افراد بالاتر می رود و لذت بیشتری را در زندگی زناشویی تجربه می کنند.
33. فواید دویدن فقط محدود به مردان نمی شود . تحقیقات نشان می دهد که 20 دقیقه دویدن ، باعث بهبود وضعیت جنسی در خانم ها نیز خواهد شد.
34. یک نظرسنجی نشان داد که 66 درصد پاسخ دهندگان اظهار کرده بودند زمانی که ورزش می کنند، زندگی زناشویی بهتری دارند و از لحاظ جنسی وضعیت آن ها بهتر است.
35. تحقیقات در مردان نشان می دهد که بعد از دویدن مشکلات رفتاری و تفکری آن ها بهبود پیدا می کند؛ زیرا احساسات مخرب را سرکوب می کنند. در نتیجه راحت تر از قبل محبت خود را به دوستان و اعضای خانواده ابراز می کنند.

سلامت قلب

36 . دویدن به اندازه 11 الی 22 کیلومتر در هفته ، سطوح کلسترول را متعادل نگه می دارد .
37. 150 دقیقه فعالیت فیزیکی باعث سالم نگه داشتن سطح فشار خون می شود.
38. اگر سبک زندگی بدون تحرکی دارید ، بعد از شش ماه دویدن می توانید 30 درصد وضعیت بهتری پیدا کنید و خطر التهابات را کاهش دهید و با افزایش سطح آی کیوی خود روبرو شوید.
39. دویدن احتمال ابتلا به بیماری های عروقی را کاهش می دهد و بدن شما حداقل بعد از شش ماه دویدن چهار سال جوان تر می شود.

سلامت قلب : کنترل سطح قند خون

40. مطالعات نشان می دهد که 51 درصد هموگلوبین A1C در بدن دوندگان کاهش وجود دارد و این پیشرفت قابل توجهی است. افرادی که ورزش های ایروبیک را با وزنه همراه می کنند ، وضعیت بهتری خواهند داشت.
41. اگر هم اکنون به دیابت مبتلا هستید ، دویدن به طور منظم خطر ابتلا به دیابت حملات قلبی را تا 20 درصد کاهش می دهد و آسیب به کلیه را نیز تا 40 درصد می کاهد.
42. مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به دیابت می توانند سطح قند خون و افسردگی خود را از طریق ورزش کردن کنترل کنند.

سالم شدن سبک زندگی

43. مطالعات نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند ، تغییرات سالم تری را در زندگی ایجاد می کنند. قطعاً بعد از شش ماه از هر لحاظ متوجه ایجاد عادات سالم در خودشان خواهند شد .

ضریب هوشی بالا

44. دویدن به مغز اجازه می دهد تا تفکرات خود را بهبود ببخشید. بهتر از قبل موضوع را تجزیه و تحلیل می کنید و راحت تر مشکلات را حل و فصل خواهید کرد .
45. همچنین مطالعات دیگر نشان می دهد که دویدن اثرات خوبی برای یادگیری دارد.

بهبود یادگیری

46. تمرکز کردن روی کارهای چالش برانگیز راحت تر است. در نتیجه شما با دویدن، راحت تر می توانید پروژه های خود را مدیریت کنید و توجه خود را نسبت به جزئیات بالا ببرید.
47. همیشه تصمیم گیری نقش اساسی در زندگی شما دارد که با انجام فعالیت های روزانه این توانایی در شما تا حد قابل توجهی بهبود پیدا می کند

فواید دویدن بعد از یک سال

48. دویدن نتایج بسیار خوبی برای تغییرات هورمونی شما دارد و باعث می شود که بتوانید کارهای بزرگ را با مصرف انرژی کم تر به انجام برسانید زیرا ماهیچه ها و تاندون های شما قوی تر از قبل شده اند و از لحاظ فیزیکی استقامت بالایی پیدا کرده اید.
49. کمر یا زانوی قوی بعد از یکسال دویدن ، به معنای جوان ماندن است و در نتیجه شما به طور کل زانویی سالم تر خواهید داشت.
50. تخمین زده شده است که 80 درصد از افرادی که از مشکلات کمر رنج می برند ، می توانند با دویدن وضعیت خود را بهبود ببخشند؛ البته به شرطی که پزشک اجازه انجام این کار را به آن ها بدهد زیرا دویدن باعث تقویت دیسک کمر خواهد شد .
51. دویدن همچنین قسمت ران و عضلات همسترینگ را قوی می کند که مهم ترین عضلات بدن هستند.

قوی شدن با دویدن

52. رنج بردن از مشکلات احساسی و ذهنی ، بهره وری شما را کاهش می دهد. اما دویدن ؛ مواد شیمیایی ای را تولید می کند که به کاهش درد فیزیکی و مبارزه کمک کرده و احساس خوب را در شما به وجود می آورد.
53. فواید دویدن هنگامی که با مدیتیشن همراه باشد ، چند برابر می شود زیرا حس افسردگی را به شدت می کاهد.
54. دویدن همچنین باعث می شود که از لحاظ تخصصی و حرفه ای بهتر عمل کنید و پیشرفت را در زندگی کاری و شخصی خود شاهد باشید.
55. سبک زندگی بدون تحرک عاملی برای ایجاد احساسات غم انگیز است اما دویدن این چرخه ناراحتی را از بین می برد و ذهن و بدن شما را دوباره جوان خواهد کرد .

خوب به نظر رسیدن

56. دویدن ظاهر شما را از هر لحاظ بهبود می بخشد ، اندام شما را متناسب می کند ، صورت را از هر لحاظ بهتر از قبل می کند و می تواند برای مبارزه با مشکلاتی مثل آکنه یا جوش مفید واقع شود و طرز شکل بدن شما به دلیل موقعیت و پوزیشن مناسب به طور کلی ظاهرتان را بهبود می بخشد.

منبع: کارگر آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *