فیزیوتراپی پس از زایمان چه نقشی در سلامت مادر دارد؟

در دوران بارداری و پس از زایمان، زنان از مشکلات اسکلتی – عضلانی متعددی از جمله کمردرد رنج می برند.
در دوران بارداری به دلیل عواملی چون، افزایش حجم شکم مادر، فشار رو به پایین وزن جنین و تغییرات هورمونی رخ داده، احتمال ایجاد درد لگنی – کمری در این افراد بالا می رود، در برخی از مادران حدود سه ماه پس از زایمان، به دلیل تنظیم هورمون های بدنی، این نوع درد از میان می‌رود.
طبق مطالعات انجام گرفته، دیده شده است که، حدود 25 درصد از این افراد، هم چنان از درد های کمری- لگنی پس از زایمان رنج می برند.
تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد، سبب ایجاد شلی در لیگامان ها و مفاصل خانمها می شود که می تواند پس از زایمان برای افراد مشکلاتی ایجاد کند، از جمله درد های کمری و لگنی، بی اختیاری ادرار، یبوست، اختلالات جنسی و…
فیزیوتراپی در این گونه موارد با بررسی مفاصل و عضلات افراد به کاهش این عوارض کمک می کند. فیزیوتراپیست در این گونه مشکلات به ساختار های کف لگنی افراد تمرکز ویژه دارد و بطور تخصصی مشکلات کف لگن را ارزیابی میکند .
کف لگن ناحیه ای است که ساختار هایی چون رحم، مثانه، تخمدان ها درون آن قرار دارند، که توسط عضلات مهمی، هم چون عضلات کف لگن محافظت می شوند.

فیزیوتراپی پس از زایمان
فیزیوتراپی پس از زایمان

در زمان زایمان های طبیعی امکان آسیب این عضلات وجود دارد که به کاهش ثبات این منطقه می انجامد.
از طرفی در زایمان های سزارین نیز به دلیل نوع زایمان رخ داده، تمرکز روی عضلات شکمی بالا می رود.
بنابراین، فیزیوتراپیست با بررسی نوع بارداری، تعداد زایمان،ارزیابی مفاصل بدنی و علائم بیماران، برنامه درمانی مناسبی طراحی میکند.قطعا تمرین درمانی جز مهم ترین درمانهای لازم برای مادران پس از زایمان میباشد. زمان شروع تمرینات و شدت آنها باید فقط توسط فیزیوتراپیست مجرب تجویز گردد.
در صورتی که تمرینات به درستی انجام شوند ، احتمال بروز بیرون زدگی شکم و ناف و همچنین مشکلات کنترل ادرار بسیار کم میشود .

به چه علت مراجعه به متخصص فیزیوتراپی حین بارداری و پس از زایمان اهمیت دارد؟

تحقیقات نشان داده زنان بارداری که به انجام تمرینات ورزشی مخصوص عضلات کف لگن می پردازند ۵۶ درصد کمتر از سایرین دچار نشت ادرار می ‌شوند.
درصد کمی از زنان پس از زایمان دچار نشت مدفوع نیز می شوند. همچنین انجام امور نوزاد و شیر دادن نیز میتواند باعث بروز درد در ستون فقرات گردنی و توراسیک گردد.
این مسائل باعث شده است مراجعه به متخصص فیزیوتراپی و انجام دادن تمرینات مخصوص عضلات کف لگن و ستون فقرات در دوران بارداری و پس از زایمان اهمیت بیشتری پیدا کند. باید توجه شود که انجام تمرینات خودسرانه غلط و با فشار زیاد میتواند صدمات زیادی در افراد ایجاد کند.
فیزیوتراپی ایرانمهر با تجربه بالا در این امر میتواند به مادران عزیز برای گذر از این مراحل کمک نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *