وازوترین یا کامپرشن تراپی

Vasotrain or air pressure therapy وازوترین یا کامپرشن تراپی یکی از روشهای درمانی در فیزیوتراپی جهت رفع ادم و افزایش گردش خون می باشد. که با ایجاد جریان هوا به صورت فشاری در اطراف اندام مورد درمان باعث بهبود جریان خون و لنف می‌گردد در واقع در وازوترین از پوشش کاورهای خاصی که دارای بالشتک هستند در اندامها استفاده می شود به این صورت که دور اندام مورد نظر فیکس می گردند و شدت فشار و نوع جریان و زمان برای بیمار بر حسب مشکل ایشان توسط فیزیوتراپیست تنظیم می‌شود.

وازوترین چیست؟
وازوترین چیست؟

از موارد استفاده وازوترین می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

_ التهاب اندام های فوقانی و تحتانی
-افرادی که mastectomy (جراحی پستان) انجام داده اند. و متعاقب آن دچار ورم اندام فوقانی شده اند.
_گردش خون ضعیف در افراد مبتلا به دیابت _بیمارانی که دچار سکته و فلج اندام ها شده اند
_در ادم مزمن پس از دوران گچ گیری و بی حرکتی به علت شکستگی اندامها
_تورم پس از شیمی درمانی
_رفع اسپاسم و خستگی
_ریلکسیشن
_کاهش ورم ناشی از بارداری
_ کاهش درد
_کاهش سلولیت
_بهبود خونرسانی و انرژی سلول ها
_پاکسازی سموم بدن

تجهیزات وازوترین
تجهیزات وازوترین

احتیاطات

با وجود اینکه وازوترین روش نسبتاً بی خطر میباشد اما بهتر است در بیماریهای عروقی، آترواسکلروز عروقی، فشارخون بالا و ترومبوز وریدی به خاطر احتمال خطر آمبولی و آسیب به دیواره عروق از دستگاه وازوترین استفاده نشود.

نکات مهم و پیشنهادات

می توان برای مبتلا نشدن و کاهش بیماری وریدی و داشتن جریان خون مناسب ، نکاتی را در زندگی روزمره و برنامه غذایی رعایت نمود . از مواد غذایی ادرار آور استفاده کنید تا مواد اضافی و سمی از بدن دفع گردد‌. از خوردن غذاهای شور و و چرب مانند آجیل، کنسروها به مقدار زیاد بپرهیزید. مصرف غذاهای چرب را کاهش داده و در خوردن مواد پروتینی که موجب ورم می شود زیاده روی نکنید. سبزیجات و میوه هایی مانند کاهو، گوجه فرنگی، هویج، آناناس ،هندوانه و… را در برنامه اصلی غذایی خود بگنجانید.خوردن آب به میزان کافی فراموش نشود.چنانچه در طول روز به مدت طولانی مینشینید یا می ایستید ،باید حتما با انجام حرکات مناسب و قرار دادن پاها در سطح بالاتر از سر به بدن خود کمک کنید‌. در این راستا با مراجعه به فیزیوتراپی میتوانید تمرینات مناسب را دریافت کنید . در اِدم اندامهای تحتانی استفاده از جوراب واریس نیز میتواند گاهی راه گشا باشد.

وازوترین در کلینیک فیزوتراپی ایرانمهر
وازوترین در کلینیک فیزوتراپی ایرانمهر

وازوترین یا کامپرشن تراپی در کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر

از مواردی که در کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر توسط وازوترین درمان شده اند ،میتوان به مشکلات زیر اشاره نمود : خانمی که در دوران بارداری دچار تورم شدید اندامهای سمت راست شده بودند و با گذشت دو ماه از زایمان همچنان اندام تحتانی تورم داشت، پس از درمان با وازوترین( سه جلسه) و آموزش تمرینات مناسب بخش اعظم ادم رفع شد.
همچنین در چندین مورد از بیمارانی که درد عضلات کاف ( ساق پا) داشته و با سایر روش ها بهبودی قابل توجهی کسب نشده بود ، از ترکیب وازوترین و سوزن خشک نتایج بسیار عالی کسب شد.
در کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر برای بیمارانی که پس از جراحی کنسر پستان و لنف همان سمت، دچار ادم اندام فوقانی میشوند درمان مناسب با وازوترین و ماساژ و آموزش بانداژ و حرکات ورزشی صورت میگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *