تنیس البو چیست و چه علائم و درمانی دارد؟

تنیس البو (Tennis elbow) یا Lateral epicondylitis شایعترین علت درد آرنج است. در این حالت درد ممولاً در قسمت خارجی آرنج احساس میشود. علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماری در بین تنیس بازان است. البته این بیماری در بسیاری ورزش های دیگرکه توسط راکت انجام میشود، مانند اسکواش نیز دیده می شود.
تنیس البو در واقع تاندونیت یا التهاب تاندون در عضلات اکستانسور دراپی کندیل خارجی آرنج است . که به علت حرکات مکرر در طول روز یا برداشتن وزنه سنگین ایجاد میگردد.

تنیس البو چیست و چه علائم و درمانی دارد؟
تنیس البو چیست و چه علائم و درمانی دارد؟

علت بروز تنیس البو

علت اصلی این بیماری استفاده بیش از حد از دست است ، بخصوص فعالیت هایی که در آنها مچ دست خیلی خم و راست می شود. تكنيك ضربه زدن غلط در هنگام ورزش , استرین حاد و یا تکراری تاندون عضله اکتانسورکارپی رادیالیس برویس، باعث ایجاد التهاب و پارگی های کوچک در تاندون این عضله میگردد.
هنگام خم و راست شدن مکرر آرنج، تاندون های ذکر شده بر روی برجستگی استخوانی به جلو و عقب میروند و این حرکت در دراز مدت میتواند موجب آسیب به تاندون شود.
گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی در افراد غیر ورزشکار مثلا در خانمهای خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند نیز دیده میشود .
در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، بافندگی ، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۵۰ سال است.

تنیس البو یا آرنج تنیس بازان
تنیس البو یا آرنج تنیس بازان

علائم تنیس البو

• درد در قسمت بیرونی آرنج (اپیکوندیل خارجی)
• حساسیت و تحریک نقطه‌ای درلمس قسمت بیرونی آرنج
• درد در حرکات مچ دست، به‌خصوص کشش مچ دست و حرکات بلند کردن
• درد ناشی از فعالیت‌هایی که شامل استفاده از عضلاتی می‌شود که سبب کشیده شدن مچ دست می‌گردد مثلا ریختن یک ظرف مایع، بلند کردن اجسام درحالی ‌که کف دست رو به پایین است، جارو کردن، پیچاندن دستگیره در .

درمان

استراحت :

در ابتدا به بیمار توصیه می گردد استراحت نسبی داشته باشد و سطح فعالیت های خودرا کاهش دهد بخصوص فعالیت های ورزشی و غیر ورزشی که در آن مچ دست و آرنج خم و راست میگردد. همچنین در فاز ابتدایی استفاده از یخ در محل التهاب تاندون توصیه میگردد.

فیزیوتراپی:

در فیزیوتراپی این بیماران از درمان های دستی استفاده میگردد . از تکنیک‌های آزادسازی بافت نرم برای جلوگیری از چسبندگی در محل اتصال تاندون و همچنین برای آزادسازی سفتی گروه عضلانی مقابل (عضلات فلکسور) استفاده می‌شود. موبیلیزاسیون (حرکت دادن) مفصل در قسمت آرنج، به بهبود توانایی در گرفتن اشیا، کاهش درد و بهبود عملکرد کمک می‌کند.
همچنین از تکنیک سوزن خشک بطور موثری میتوان در درمان تریگر پونینت ها در عضلات اکستانسور استفاده نمود. تکنیک سوزن خشک بصورت تخصصی توسط فیزیوتراپیست در گرفتگی عضلانی انجام میگردد.
استفاده از لیزر در فیزیوتراپی جهت کاهش درد در تنیس البو رایج بوده و اثرات مثبت فراوانی دارد. لیزر در ناحیه خارجی آرنج و ساعد اعمال میگردد .
در درمان تنیس البو می توان از شاک ویو نیز استفاده کرد‌ . (شاک ویو یک مدالیته تخصصی در فیزیوتراپی است . )
اولتراسوند نیز از مدالیته های بسیار مفیدی است که در فیزیوتراپی بیماران تنیس البو اتجام می شود . میتوان از تکنیک فنوفروزیس استفاده نمود.
تیپینگ ( نوعی چسب الاستیکی) نیز در این مشکل استفاده میگردد. استفاده از تیپ باعث کاهش بار مکانیکی در مکانیسم تاندون اکستانسور می‌شود و موجب کاهش درد میگردد.
تمرین درمانی ، از چند نوع تمرین در فیزیوتراپی تنیس البو استفاده می گردد.
تمرینات کششی جز مهم ترین تمرینات هستند.

ورزش برای درمان تنیس البو
ورزش برای درمان تنیس البو

برای انجام این ورزش برای درمان تنیس البو :

دستتان را صاف جلوی خود نگه دارید درحالی‌که کف دست رو به پایین باشد، به آرامی مچ دست خود را به سمت پایین بکشید . از دست دیگر برای کشش بیشتر استفاده نمایید .نکته مهم اینکه مچ دست را کمی به سمت انگشت کوچک کج کرده و کشش را انجام دهید. حدود ۲۰ ثانیه مکث نمایید
مچ دست را صاف کنید .دست کشیده شده را به آرامی رو به عقب خم کنید و از دست مخالف برای کشیدن انگشان به سمت عقب استفاده کنید. مجددا ۲۰ ثانیه صبر کنید . این حرکات سه ست تکرار شود . این تمرینات را صبح و عصر تکرار نمایید .
پس از کاهش درد و علائم بیمار میتوان از تمرینات تقویت مچ دست و آرنج نیز استفاده نمود . این تمرینات عموما با وزنه های سبک و کش های ورزشی انجام می شوند .

بریس

در بیماران مبتلا به تنیس البو استفاده از آتل برای آرنج می‌تواند مفید باشد و تنشن را در محل اتصال عضله به ارنج برطرف می‌کند. این آتل حدود دو سانتی متر زیر آرنج بسته میشود.

بریس برای درمان تنیس البو
بریس برای درمان تنیس البو

 

تزریق

گاهی از اوقات بنا به شرایط بیمار، و در صورتیکه بیمار به درمانهای غیر تهاجمی از جمله فیزیوتراپی پاسخ ندهد، پزشک در ناحیه آرنج استروئید تزریق میکند. که موجب کاهش درد بیماران میگردد.

کلینیک فیزیوتراپی برای بهبود و درمان تنیس البو در کرج

کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر با کادر مجرب و متخصص ، کلیه مراحل درمانی تنیس البو را با فیزیوتراپی به بهترین نحو انجام داده و همشهریان گرامی می توانند برای دریافت نوبت و مشاوره با این مرکز تماس حاصل فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *