مرکز مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی

کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر ، مرکز ارائه خدمات مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی در کرج می باشد که با بکارگیری متخصصین با تجربه و بهره مندی از دانش روز ، بالاترین میزان اثربخشی و رضایتمندی را برای مراجعین گرامی فراهم می آورد.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر ، طرف قرارداد با بیمه ها

✵ کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی در کرج
☎️  34255513 – 026
☎️  09123141246
🚩 آدرس و موقعیت کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر در مسیریاب ها ( کلیک کنید )

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی چیست؟

یکی از دستگاه های مورد استفاده در کلینیک فیزیوتراپی دستگاه مگنت  است که برای مگنت تراپی ، با اهداف مختلفی از جمله کاهش درد در بیماران بکار میرود. آنچه در تمامی دردها بطور مشترک رخ می دهد به دام افتادن پروتئین های خون است. تجمع پروتئین ها باعث جذب مایع شده (التهاب) و درد ایجاد می شود. انسداد مویرگها به وسیله پروتئین های به دام افتاده باعث تحریک پایانه های عصبی و احساس درد می شود. غشاء سلول و تمام عناصر داخل سلول دارای بار الکتریکی و مغناطیسی هستند و مگنت تراپی نیز بر همین اساس پایه گذاری شده است.دستگاه مگنت با تولید و انتشار امواج مغناطیس با اشکال و شدت‌های مختلف که قابل تنظیم هستند، به بهبود روند بیماری کمک می‌کند. مگنت تراپی دارای قدمت زیادی در بحث درمان میباشد. یونانیان باستان عقیده داشتند سنگ های طبیعی آهنربا دارای قدرت شفا بخش هستند. امروزه این وسائل به انواع و اشکال گوناگون در بازار موجود است.

امواج مگنت به صورت پالس به بیمار منتقل می شوند و تعداد پالس‌ها و چگونگی این امواج، در درمان بیماری‌های مختلف متفاوت است که توسط فیزیوتراپیست تنظیم‌‌ می گردد. با عبور جریان از یک سیستم در اطراف عضو، میدان مغناطیسی تشکیل می شود. این میدان مغناطیسی دایره ای شکل است و شدت آن قابل اندازه گیری با واحد تسلا (Tesla) یا گاوس (Gauss) می باشد. امواج مغناطیس با اثر روی جریان خون باعث کاهش مواد زاید در خون شده و مواد دردزا را از ناحیه دور می کند. ضمناً عبور امواج مغناطیسی از بافت ها و القاء جریانات ثانویه سبب ایجاد گرما می شود که در برخی آسیب های عضلانی تأثیر زیادی در کاهش درد دارد .

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی چیست؟
مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی چیست؟

موارد استفاده از مگنت تراپی

کاهش التهاب :

اثر ضد التهابی این روش درمانی در التهابات روماتوئیدی و استئوآرتروز به اثبات رسیده است.

کاهش درد :

اثر مگنت در شرایط دردناک التهابی یا تخریبی مثل آرتروز ثابت شده است. همچنین بر سندروم های دردهای انتشاری مانند سیاتیک به همراه لیزر درمانی بسیار مؤثر خواهد بود. بر اساس یافته ها کاهش درد ناشی از افزایش اندورفین، کاهش گرفتگی عضلات و کنترل درد از طریق تئوری “کنترل دروازه ای درد” می باشد. این درمان می تواند با سایر درمان ها از جمله مانورهای دستی ترکیب شود. یکی از موارد مهم کاربرد مگنت در دردهای با منشاء ستون مهره ای می باشد.

کاهش درد با منشاء عصب :

اثر مگنت تراپی در درمان درگیری های عصب از جمله سندروم تونل کارپال، درگیری های عصب در سوراخ بین مهره ای و سیاتیک به اثبات رسیده است.

ترمیم استخوان (جوش خوردن شکستگی ها) :

یکی از موارد کاربرد شایع مگنت تراپی در موارد تأخیر در جوش خوردگی استخوان ها است که حتی با وجود پلاتین یا هنگامی که عضو داخل گچ است قابل استفاده می باشد .

افزایش دانسیته استخوان در پوکی استخوان :

در پوکی استخوان یا کاهش تراکم استخوان، سختی استخوان کاهش یافته و شکنندگی آن افزایش می یابد. تحقیقات نشان داده به دنبال کاربرد مگنت برای دو هفته، افزایش تراکم استخوانی در بانوانی که به علت بی تحرکی کاهش جذب کلسیم داشته اند، بهبود یافته است. همچنین در این افراد کاهش قابل توجه در کاهش درد نیز گزارش شده است.

کاهش اسپاسم :

مگنت تراپی سبب افزایش گردش خون در بافت عضله می شود که این روند سبب کاهش مواد زائد ناشی از فعالیت سلولی می شود.وقتی عضله ای در معرض میدان مغناطیسی قرار می گیرد، اثرات کاهش اسپاسم یا الکترومیوگرافی به اثبات رسیده است.

توانبخشی پس از صدمات ورزشی :

در درمان آسیب هایی مانند پیچ خوردگی مفاصل و آسیب به بافت های نرم مانند رباط ها، پارگی عضلات و بافت نرم، مگنت تراپی مفید است.

درمان مشکلات نورولوژیک :

مگنت در درمان بیماری هایی از جمله MS، ضایعات نخاعی و پارکینسون مؤثر است. تحقیقات نشان از افزایش توانایی حرکتی و تعادل و کاهش اختلالات بینایی بوده است.

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی در کرج
مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی در کرج

مؤثر در درمان سردردها :

براساس تحقیقات، مگنت در کاهش علائم سردردهای سینوزیتی، میگرنی و سردرد با منشاء گردنی مؤثر است. در کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر موارد متعددی از کاهش سردرد های سینوزیتی با کمک مگنت درمانی انجام شده است.
شایان ذکر است عموما مگنت درمانی به همراه سایر درمانهای فیزیوتراپی از جمله طب سوزنی، مانورهای دستی ویا لیزر بصورت پکیج درمانی انجام میگردد.

موارد منع استفاده از مگنت :

مگنت تراپی یک روش درمانی بی خطر و غیر تهاجمی است با این وجود باید به برخی از شرایط توجه ویژه شود .در زیر به موارد منع استفاده و یا احتیاط در استفاده از مگنت اشاره شده است :
باتری قلبی ( استفاده از میدان مغناطیسی میتواند موجب اختلال عملکرد باتری شود)
بارداری
سرطان

مگنت تراپی چگونه انجام میشود ؟

بیمار میتواند با لباس تحت درمان قرار بگیرد. بیمار باید در پوزیشن مناسب روی تخت مگنت قرار گرفته و سلنویید مناسب با توجه به عضو هدف برای بیمار انتخاب میشود و تنظیمات دستگاه توسط فیزیوتراپیست انجام میشود .طول درمان بین ۳۰ تا ۴۰‌دقیقه میباشد . وتعداد جلسات با توجه به پیشرفت درمان تعیین میگردد .

Picture of کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهـــر از سال ۱۳۸۵ تا کنون با کادری مجرب، در زمینه درمان بیماری های: ارتوپدی - نورولوژی - آسیب های ورزشی - روماتیسمی و ...  با ارائه برنامه های جامع توانبخشی در خدمت بیماران گرامی می باشد.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهـــر از سال ۱۳۸۵ تا کنون با کادری مجرب، در زمینه درمان بیماری های: ارتوپدی - نورولوژی - آسیب های ورزشی - روماتیسمی و ... با ارائه برنامه های جامع توانبخشی در خدمت بیماران گرامی می باشد.