مرکز سوزن خشک در کرج Dry Needling

کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر ، مرکز سوزن خشک در کرج می باشد که با بکارگیری متخصصین با تجربه و بهره مندی از دانش روز ، بالاترین میزان اثربخشی و رضایتمندی را برای مراجعین گرامی فراهم می آورد.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر ، طرف قرارداد با بیمه ها

✵ کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات فیزوتراپی  
☎️  34255513 – 026
☎️  09123141246
🚩 آدرس و موقعیت کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهر در مسیریاب ها ( کلیک کنید )

سوزن خشک در کرج : سوزن خشک یا درای نیدلینگ (dry needling) چیست؟

سوزن خشک یا درای نیدلینگ یک روش درمانی مدرن است که برای تسکین دردهای عضلانی طراحی شده است و محبوبیت آن در حال افزایش است. در این نوع درمان، درمانگر چندین سوزن بسیار نازک را وارد پوست بیمار می‌کند.
سوزن‌ها باریک، ظریف، کوتاه و از جنس استیل ضد زنگ هستند و هیچ دارویی را به بدن تزریق نمی‌کنند. به همین دلیل است که از اصطلاح “خشک” استفاده می‌شود. درمانگران سوزن‌ها را در نقاط ماشه‌ای (trigger point) در عضله و یا بافت دارای درد و اختلال قرار می‌دهند. روش پیدا کردن و وارد کردن سوزن کاملا تخصصی بوده و افراد غیر حرفه ای نباید این کار را انجام دهند.
درای نیدلینگ گاهی تحریک داخل عضله‌ای (intramuscular stimulation) نامیده می‌شود. نقاط هدف، نواحی عضلانی گره خورده یا سفتی هستند که دردناک شده باشند و زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهند. این سوزن‌ها به آزادسازی گره و تسکین درد یا اسپاسم (گرفتگی) عضلات کمک می‌کند.
سوزن‌ها برای مدت کوتاهی در پوست بیمار باقی می‌مانند. مدت زمان قرار گرفتن سوزن در بافت بستگی به نظر درمانگر دارد. درمانگر ممکن است از لیزر پرتوان یا گرمای مادون قرمز در زمان قرار گرفتن سوزن در بدن بیمار استفاده نماید .

مرکز سوزن خشک در کرج
مرکز سوزن خشک در کرج

مکانیسم تسکین درد با سوزن خشک

۱- فرو کردن سوزن خشک در نقاط ماشه ای عضلات با ایجاد اختلال در موتورهای عضله، موجب شل شدن آن ها می شود.
۲- با ایجاد برش های خیلی کوچک توسط فرو کردن سوزن در اندام، در بافتی که دچار اختلال و درد است، یک پاسخ درمانی موضعی ایجاد می شود که در نتیجه از طریق روند بهبودی طبیعی، عملکرد خود را به دست می اورد.
۳- استفاده از سوزن خشک (dry needling) موجب تحریک مسیرهای عصبی می شود، که با ایجاد مهار در رسیدن پیام های درد به سیستم عصبی مرکزی، موجب توقف درد می شود. فرآیند کنترل درد به صورت زیر است:

سرکوب اپیوئیدها در سطح نخاع

نظریه ی کنترل دروازه ی درد

با فعال سازی ناقل های عصبی در سیستم عصبی مرکزی، سیستم مهار کننده درد فعال میشود و در نتیجه به کاهش درد در سایر نواحی بدن کمک میکند .
۴-سوزن خشک از طریق آزاد سازی برادی کنین ، یک پاسخ شیمیایی در محل ایجاد میکند و موجب مهار درد میگردد.

موارد استفاده از سوزن خشک

استفاده از روش dry needling (سوزن خشک) به همراه سایر روش های فیزیوتراپی نشان داده است که می تواند به درمان عوارض زیر کمک کند:
۱-نقاط ماشه ای در نقاط مختلف بدن
۲- تاندونیت حاد و مزمن
۳- آسیب های ناشی از کارکشیدن بیش از حد از عضله در ورزش
۴- درد پس از عمل جراحی
۵- جراحات ناشی از تصادفات رانندگی و آسیب های شغلی
۶- درد های مزمن
۷- سردرد بخصوص سردردهای با منشا گردنی
۸ – کمر درد
۹- سیاتیک
۱۰-فیبرومایالژیا

انجام سوزن خشک در کرج
انجام سوزن خشک در کرج

آیا این روش دردناک است؟

اغلب افراد فرو رفتن سوزن ها را احساس نمی کنند. و در صورت ورود سوزن به داخل تریگر و باندل احساس درد کوتاهی به حالت شوک و گاهی احساس پرش عضلانی گزارش میشود. پس از اتمام سوزن درمانی ،در صورتیکه بیمار در منزل احساس درد داشته باشد، استفاده از کمپرس سرد و گرم ،استراحت و کشش توصیه میگردد . نهایتا پس از ۴۸ ساعت درد برطرف میگردد . گاهی ممکن است کبودی های کوچک و خفیفی نیز در محل سوزن درمانی ایجاد گردد که بدون مشکل بوده و برطرف میگردد.

مدت زمان درمان

معمولا برای ایجاد واکنش مثبت، به چندین جلسه مراجعه نیاز است. سعی ما بر این است که بدون استفاده از هیچ گونه دارویی، تغییرات بیوشیمیایی و مکانیکی ایجاد کنیم. به همین دلیل، به دنبال آن هستیم که به آستانه ی خاصی دست یابیم که پس از آن چرخه ی درد دچار اختلال می شود.

سوزن خشک در کرج
سوزن خشک در کرج

تفاوت طب سوزنی و سوزن خشک

شایان ذکر است در درمان سوزن خشک, dry needling, صرفا از سوزن استفاده می شود و هیچ ماده داروئی به ناحیه درمان تزریق نمی گردد .
این درمان بر خلاف طب سوزنی که یک درمان سنتی چینی است درمانی غربی و مبتنی بر شواهد علمی است.
با وجود اثربخشی سریع سوزن خشک در رفع دردهای میوفاشیال، این درمان صرفا بخشی از یک پلان درمانی فیزیوتراپی به شمار می‌رود و هرگز جایگزین تمرین درمانی و الکتروتراپی نخواهد بود بلکه مکمل بسیار خوبی برای درمان کامل مشکلات بیمار است و سرعت بهبودی را افزایش خواهد داد .
مهمترین نکته در انجام درمان سوزن خشک، معاینه دقیق بیمار و انتخاب مناسب کاندید درمان و تعیین محل دقیق تریگر پوینت قبل از اعمال سوزن می باشد.
قدمت این روش در کشور آمریکا حدود ۱۵ سال است و حدود ۱۰ سال است که فیزیوتراپیست ها در ایران ، پس از آموزش و گذراندن دوره های لازم، از این متد در درمان بیماران استفاده میکنند و نتایج بسیار خوبی کسب شده است .البته مهارت فیزیوتراپیست بسیار مهم است .
نقاط طب سوزنی و سوزن خشک در واقع دو مقوله جداگانه، با دو روش کار هستند. در سوزن خشک ،هدف پیدا کردن نقاط درد یا تنشن است و با توجه به رعایت احتیاطات ( محل عبور اعصاب ،عروق و اعضا مهم ) در آن نقطه سوزن وارد می شود .
طب سوزنی یک روش درمان سنتی کشور چین است که در آن برای درمان برخی بیماری ها سوزن‌های ریز به نقاط خاص بدن وارد می‌شود.
طب سوزنی بر اساس این باور عمل می‌کند که یک انرژی یا نیروی حیاتی در کانال‌ های بدن به نام مریدین جریان دارد، این نیروی حیاتی در اصطلاح نیروی کی نامیده می‌شود.
درست همان‌ گونه که رگ‌های خونی، خون را به بدن می‌رسانند تا بدن را از لحاظ فیزیکی تغذیه کنند، کانال‌های انرژی، کانال‌های مجزایی هستند که انرژی الکتریکی را در بدن به چرخش درمی‌آورند. در حقیقت طب سوزنی اعتقاد دارد زمانی که این نیرو نتواند به صورت آزادانه در بدن جریان پیدا کند، این شرایط موجب بروز بیماری و ایجاد مشکلات خاص برای وی می‌شود.
از دیگر فواید طب سوزنی امکان استفاده از آن برای درمان بسیاری مشکلات دیگر مانند ناباروری، اعتیاد ،لاغری و آسم است.

تفاوت طب سوزنی و درای نیدلینگ

درای نیدلینگ هم در روش درمان و هم در توضیح مکانیسم عمل با طب سوزنی متفاوت است.
فیزیکال تراپیست ها در این تکنیک یک سوزن را با هدف درمان موضعی عضله و بافت همبند وارد بدن میکنند و چندین بار همان ناحیه و نواحی اطراف را سوزن می زنند؛ در صورتیکه در طب سوزنی چندین سوزن بطور سطحی طبق مردین مربوطه روی پوست زده می شود و معمولا به مدت حداقل ۲۰ دقیقه سوزن ها روی بدن می ماند.
طب سوزنی سنتی عمدتاً برای تشخیص و درمان شرایط پاتولوژی شامل مشکلات سیستمیک استفاده می‌شود، در حالی که سوزن خشک برای ارزیابی و درمان موارد سندرم درد ماهیچه‌ای و نارسایی نقاط و نواحی حساس بدن، اسپاسم عضلات و نیز افزایش نیروی عضلات استفاده میگردد.

موارد عدم کاربرد و احتیاطات درای نیدلینگ

کودکان زیر ۱۲ سال
افرادی که دارای عفونت‌های موضعی یا سیستمیک هستند.
زنان در دوران بارداری در تمام نقاط بدن ممنوع است
افرادی که ترس شدید از سوزن دارند.
افرادی که بیماری های عروقی
افرادی که‌ به مدت طولانی یا دوز بالایی از داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.مانند آسپرین و وارفارین
دوران قاعدگی
بیماران مبتلا به اختلالات شناختی
افرادی که قادر به برقراری ارتباط با درمانگران نیستند
مبتلایان به دیابت کنترل نشده
افرادی که اخیرا جراحی شده‌اند
افرادی که فشار خون بالا، پایین یا کنترل نشده دارند.

نکته ؛ لازم به ذکر است ،سوزن های مورد استفاده کاملا استریل و یکبار مصرف هستند .

Picture of کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهـــر از سال ۱۳۸۵ تا کنون با کادری مجرب، در زمینه درمان بیماری های: ارتوپدی - نورولوژی - آسیب های ورزشی - روماتیسمی و ...  با ارائه برنامه های جامع توانبخشی در خدمت بیماران گرامی می باشد.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانمهـــر از سال ۱۳۸۵ تا کنون با کادری مجرب، در زمینه درمان بیماری های: ارتوپدی - نورولوژی - آسیب های ورزشی - روماتیسمی و ... با ارائه برنامه های جامع توانبخشی در خدمت بیماران گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *